Strona główna

SAMODZIELNY PUBLICZNY
CENTRALNY SZPITAL KLINICZNY
IM PROF. KORNELA GIBIŃSKIEGO

ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W KATOWICACH


 
Odcinek Patologii Ciąży i Położnictwa Oddziału Perinatologii i Ginekologii

Jest oddziałem klinicznym o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności w zakresie opieki nad matką, płodem i noworodkiem.

Hospitalizowane są przypadki ciąży powikłanej schorzeniami poza położniczymi, a wśród nich: chorobami serca, nerek, wątroby, tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą. Prowadzimy ciężarne po przeszczepach nerek, operacjach korekcyjnych wad serca i układu krążenia, które wymagają poszerzonej diagnostyki, monitorowania i leczenia.

Również kobiety dotychczas zdrowe, u których pojawiły się w przebiegu ciąży nadciśnienie, cholestaza wewnątrzwątrobowa czy cukrzyca, mogą liczyć na szybką diagnostykę i leczenie.

Blok Porodowy:

Składa się łącznie z czterech sal porodowych, w tym z jednej umożliwiającej poród w środowisku wodnym.

Sale porodowe są wyposażone w nowoczesne łóżka porodowe, umożliwiające rodzącej wybranie optymalne pozycji w czasie I i II okresu porodu. Piłki i worki Sako pomagają w rozluźnieniu mięśni dna miednicy w przebiegu porodu.

Wanna do porodów w wodzie z hydromasażem, stwarza nową jakość w przebiegu porodu. Przebywanie rodzącej w środowisku wodnym daje poczucie rozluźnienia, swobody, lekkości, istotnie zmniejsza odczuwanie bólu. Można swobodnie regulować oddech w czasie skurczów macicy, zmieniać pozycje, wybierając te, które są w danej chwili optymalne. Zanurzenie w wodzie sprawia, że można oderwać się od rzeczywistości, zaufać swojej intuicji. Poród w wodzie przebiega szybciej, a działanie wody można porównać do skutków znieczulenia czy środków przeciwbólowych (efekt ten jest zauważalny po ok. 20 minutach spędzonych w wodzie). Kobiety rodzące w wodzie stwierdzają, że bolesna odczuwalność skurczy znacznie się zmniejsza. Immersja wodna obniża wydzielanie adrenaliny (hormonu wpływającego na spowolnienie akcji porodowej na tym etapie) i zwiększa wydzielanie hormonów o naturalnym działaniu przeciwbólowym i relaksującym. Woda działa również na mózgowe fale alfa, które sprawiają, rozluźnienie psychiczne oraz wpływają na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Dochodzi do szybszego rozwierania się szyjki macicy. Delikatny nacisk wody na nerwy przewodzące ból w okolicy kręgosłupa, wpływa na ich mniejszą zdolność do przekazywania impulsów. Poród w wodzie wpływa korzystnie na tkanki krocza, które z łatwością się rozciągają, rzadziej pękają i często nie ma potrzeby ich nacinania. Poród w wodzie z pewnością zwiększa poczucie intymności i daje poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko urodzone w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany środowiska. Po wysiłku związanym z porodem, noworodek jeszcze przez ok. 30 sek. może cieszyć się znajomym otoczeniem wody. Dopiero następnym etapem jest poznanie suchej przestrzeni, jakim jest powietrze. Nie ma jeszcze dokładnych badań naukowych dotyczących rozwoju dzieci urodzonych w wodzie, ale przypuszcza się, że rozwój takich dzieci może przebiegać szybciej.

W czasie porodu pacjentka może wybrać pozycję najwygodniejszą dla niej i najbezpieczniejszą dla dziecka w dowolnej jego fazie, korzystając w pełni z wyposażenia naszej Sali Porodowej.

Pacjentce podczas porodu może towarzyszyć dowolna, wskazana przez nią osoba, która powinna spełniać następujące warunki:

 • jest przebrana w jednorazowy strój
 • jest zdrowa i nie wykazuje wyraźnych cech infekcji, mogącej stanowić zagrożenie dla pacjentek lub noworodków (gorączka, kaszel, katar,wysypka)
 • wykazuje zdolność do współpracy z personelem medycznym Bloku Porodowego

Poród rodzinny dla wszystkich pacjentek jest BEZPŁATNY.

W przypadku konieczności wykonania cięcia cesarskiego, dysponujemy nowocześnie wyposażoną salą do cięć cesarskich. W wybranych przypadkach możliwa jest obecność w sali operacyjnej najbliższej i wskazanej przez rodzącą osoby podczas wykonywania zabiegu cięcia cesarskiego.

Zapewniamy również całodobowy dostęp do lekarzy specjalistów w zakresie opieki nad noworodkiem (neonatologów), co gwarantuje pełne bezpieczeństwo najmniejszym pacjentom od pierwszych chwil po narodzinach.Na Odcinku Położniczym Oddziału Perinatologii i Ginekologii stosowany jest system rooming in, dający (przy braku przeciwwskazań) możliwość całodobowego przebywania matki z noworodkiem. Propagujemy i aktywnie wspieramy pacjentki w karmieniu piersią.

Odcinek Ginekologii Operacyjnej Oddziału Perinatologii i Ginekologii

Posiada trzy nowocześnie wyposażone sale operacyjne oraz salę pooperacyjną przeznaczoną do ścisłego monitorowania pacjentek.

Wykonujemy następujące zabiegi operacyjne:

 1. Radykalne operacje z zakresu ginekologii onkologicznej w przypadkach raka szyjki i trzonu macicy oraz raka jajnika.
 2. Zabiegi usunięcie mięśniaków macicy techniką laparoskopową oraz z zastosowaniem klasycznych metod operacyjnych.
 3. Wycięcie macicy drogą laparoskopową, pochwową lub przezbrzuszną.
 4. Amputacja trzonu macicy drogą laparoskopową lub brzuszną.
 5. Laparoskopowe lub przezbrzuszne wyłuszczenie torbieli jajnika, wycięcie jajnika czy jajowodu.
 6. Operacje zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy.
 7. Operacje korekcyjne wrodzonych wad macicy.
 8. Operacje korekcyjne obniżenia (wypadania) macicy i wypadania pochwy po wcześniejszych zabiegach usunięcia macicy, również z możliwością wszczepiania siatek polipropylenowych.
 9. Operacje w przypadkach nietrzymaniu moczu.
 10. Operacje laparoskopowe w przypadkach diagnostyki i terapii niepłodności.

SP CSK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, ul. Medyków 14, 40-752 Katowice
tel. 32 789 40 00 (centrala), fax: 32 252 59 55.